Chemia na kurniki

Aby uzyskać dobre wyniki w hodowli drobiu, należy zapewnić odpowiednią ochronę i optymalne warunki bytowania.

Dezynfekcja kurnika

Badania przeprowadzone na całym świecie wskazują wyraźnie, że mimo intensywnych szczepień, różnych programów farmakologicznej osłony, choroby wywoływane przez wirusy i bakterie stanowią główną przyczynę upadków zwierząt, a to powoduje powstawanie strat ekonomicznych.

Nie można więc pominąć znaczenia wszelkich działań mających na celu utrzymanie właściwych warunków higienicznych w obiektach inwentarskich, np. w kurnikach.

Bardzo ważnymi elementami utrzymania kurników są:

  • dezynfekcja i systematyczne mycie kurników, sprzętów, akcesoriów, narzędzi itp. oraz systemów doprowadzających paszę i wodę,
  • niszczenie owadów we wszystkich stadiach rozwoju – dezynsekcja,
  • zwalczanie gryzoni na fermie drobiu – deratyzacja,
  • skuteczna ochrona obiektów przed zwierzętami dziko żyjącymi (ptaki, kuny, lisy itp.)

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich preparatów oraz sporządzenie roztworów roboczych. Roztwory zbyt rozcieńczone nie spełniają swojej roli!

 

 

 

W utrzymaniu higieny pomocnych jest wiele rodzajów „chemii na kurniki” dostępnej na rynku. Jednym z polecanych przez nas środków jest CHLOROTAAB–D. Może być zastosowany do mycia i dezynfekcji powierzchni kurników, instalacji do żywienia i pojenia zwierząt, sprzętu do obsługi zwierząt (karmidła, poidła), środków transportu (klatek). CHLOROTAAB–D jest alkalicznym, pianowym preparatem myjąco-dezynfekującym, który zawiera aktywny chlor. Przeznaczony jest do usuwania zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Ma także szerokie spektrum aktywności przeciwdrobnoustrojowej, obejmujące bakterie, grzyby, pleśnie oraz wirusy. Ma działanie dezodoryzujące. Jest też skutecznym środkiem do udrożniania i dezynfekcji kratek ściekowych, syfonów zlewów i kanalizacji.

 

Przed opróżnieniem obiektu ze ściółki i pomiotu należy wykonać wstępną dezynsekcję kurnika poprzez oprysk ściółki, ścian i sufitów insektycydem w celu eliminacji dorosłych osobników owadów, które wylęgły się podczas poprzedniego chowu. Do tego celu polecamy preparat ASEKOR 400 PLUS (w odpowiednim stężeniu). W przypadku pleśniakowca lśniącego Asekor działa również na formy larwalne.

Następnie przystępujemy do mycia obiektu. Preparat CHLOROTAAB-D nanosimy poprzez myjkę ciśnieniową przy użyciu ciepłej wody na wszystkie powierzchnie, po czym spłukujemy.

Kolejnym etapem jest mycie linii pojenia, karmideł oraz sprzętu, i tutaj także można użyć CHLOROTAABU-D. W celu usunięcia pozostałości nieorganicznych zalecamy użycie preparatów kwaśnych, np. Fosfacid, Oxalic. Preparat kwaśny również dobrze sprawdzi się przy myciu linii pojenia. Po dokładnym myciu można przystąpić do dezynfekcji (Ftaloxid, Sulfoxid, Virkon-S).

Kiedy myty obiekt wyschnie, jest gotowy do wykonania dezynfekcji właściwej.

Zadaniem dezynfekcji kurnika jest zmniejszenie liczby drobnoustrojów (bakterii, wirusów, grzybów, glonów, pleśni) do poziomu, który nie stanowi zagrożenia sanitarnego.

Po wyschnięciu i zaścieleniu kurnika przystępujemy do ostatniego zabiegu – dezynfekcji powietrza przez zamgławianie lub zadymianie świecami. Oferujemy szeroką gamę skutecznych preparatów, które doskonale nadają się do zamgławiania: Q-150, Q-250, ABM-1. Do roztworu środka dezynfekującego, którym zamierzamy wykonać zamgławianie obiektu, warto dodać MIST-60 – preparatu ułatwiającego tworzenie aerozolu i przedłużające czas jego działania. Bardzo wygodne jest przeprowadzenie dezynfekcji powietrza poprzez zadymianie (Fumagri OPP) – dym pozostaje w powietrzu na długo i dociera w każdą szczelinę. Ponadto użycie świec dymnych pozwala zaoszczędzić wodę, która jest niezbędna do wykonania zamgławiania.

Podczas wszystkich omawianych zabiegów należy pamiętać o stosowaniu odzieży ochronnej (przydatna będzie również odzież jednorazowego użytku), która chroni przed szkodliwym działaniem chemii i zabrudzeniem.

Dobór odpowiedniej chemii na kurniki, właściwa dezynfekcja kurników i dezynsekcja to podstawowe elementy gwarantujące bezpieczeństwo drobiu i mniejsze problemy ze zdrowotnością stada, a dzięki temu lepsze wyniki w hodowli.

 

Wiele wariantów koronawirusa otrzymało nazwy od liter greckiego alfabetu. Szczególnie groźne warianty określone zostały przez WHO jako budzące obawę (variants of concern – VoC). Należą do nich warianty Alfa, Beta, Gamma, Delta i Omikron, który obecnie jest dominujący.

Objawy zakażenia koronawirusem nieco się różnią w zależności od wariantu. Na początku pandemii podstawowymi objawami były: kaszel, wysoka gorączka oraz utrata smaku i węchu. Przy wariancie Alfa rzadziej występowała utrata smaku i węchu, a pojawił się katar i ból gardła. Wariant Beta dawał podobne symptomy, ale był bardziej zaraźliwy. U osób zakażonych wariantami Gamma i Delta obserwowano objawy ciężkiego przeziębienia, bóle mięśni i stawów, a także często objawy ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, ból brzucha.

Obecnie w Polsce za >90% zakażeń odpowiada wariant Omikron. Jest on bardzo zaraźliwy i atakuje również osoby w pełni zaszczepione. Przebieg choroby wywołanej tym wariantem jest jednak najczęściej łagodniejszy niż przy pozostałych wariantach. Najczęstsze objawy to katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie, ból gardła i lekka gorączka.

Aby ochronić się przed infekcją, należy stosować szczepienia oraz przestrzegać zasad rygoru sanitarnego – często myć i dezynfekować ręce, nosić maseczki w miejscach publicznych oraz zachowywać dystans społeczny. Żaden z tych sposobów nie zapobiega w 100%, ale obniża ryzyko zakażenia oraz transmisji koronawirusa. Szczepionki ponadto zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, jeżeli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami – obecnie rekomendowane są dwie dawki w odstępie co najmniej 2-5 miesięcy + trzecia w przypadku osób będących w jednej z grup z zaburzeniami odporności, wskazanych przez Radę Medyczną.

W związku z pandemią Covid-19 zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdą Państwo wysokiej jakości produkty ochrony osobistej – szeroki wybór maseczek, rękawiczek jednorazowych, przyłbice oraz skuteczne preparaty do dezynfekcji rąk.