Czepki jednorazowe od A do Z

Czepki są nieodłącznym elementem stroju ochronnego pracowników w wielu branżach (gastronomicznej, kosmetycznej, spożywczej, farmaceutycznej itp.). Dzięki temu zabezpieczeniu nie martwimy się o zanieczyszczenie włosami otoczenia, w którym odbywają się prace. Czepki chronią również nasze włosy przed zabrudzeniem.

W zakładach przetwórstwa żywności, restauracjach czy halach produkcyjnych należy zachować wysokie standardy higieny. Nie ma tu miejsca na niedociągnięcia, dlatego w każdej firmie zajmującej się żywnością znajdziemy magazyn odzieży ochronnej, a w nim między innymi czepki jednorazowe.

Rodzaje czepków jednorazowych

Czepki produkowane są zazwyczaj w rozmiarze uniwersalnym, pasującym na każdą głowę. Można znaleźć zarówno modele z praktycznymi daszkami, jak i takie, które doskonale ochronią długie włosy; m.in dzięki temu bez problemu każdy jest w stanie znaleźć czepek dla siebie, dostosowany do specyfiki wykonywanej przez siebie pracy.

Do wyboru mamy czepki wykonane z następujących materiałów:

  • czepki jednorazowe z włókniny PP – najpopularniejsze w przemyśle spożywczym i kosmetycznym,
  • czepki jednorazowe z celulozy (papierowe) – głównie dla branży gastronomicznej i cukierniczej,
  • czepki jednorazowe z wiskozy – m.in. dla szpitali i przychodni
  • czepki jednorazowe foliowe – dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz spa.

Wykorzystanie

Czepki jednorazowe są niezbędne we wszystkich wymagających czystości zakładach pracy, takich jak:

  • laboratoria,
  • szpitale,
  • lecznice,
  • salony kosmetyczne,
  • zakłady przemysłu spożywczego.

Wszędzie pełnią to samo zadanie – ochrony zarówno otoczenia, w którym pracujemy, jak i naszego ciała, przed kontaminacją.

Uwaga! Sam czepek nie wystarczy, jeżeli pracownik ma bujny zarost. W takim wypadku należy używać dodatkowej osłony na brodę.

Ceny czepków

Pomimo pełnienia teoretycznie tego samego zadania różne rodzaje czepków różnią się od siebie materiałem oraz właściwościami ochronnymi. Powszechnie używane materiały do tworzenia czepków powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe, dlatego używa się najczęściej polipropylenu, wiskozy czy nawet celulozy. Czepki jednorazowe z reguły nie są drogie, możemy znaleźć 100 sztuk czepków polipropylenowych o przeznaczeniu uniwersalnym za kilka złotych, ale opakowanie specjalistycznych czepków, np. chirurgicznych, może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.