Kombinezon ochronny – niezbędny podczas procesu dezynfekcji

Kombinezon ochronny to jeden z elementów odzieży ochronnej, który służy do zabezpieczenia ciała pracownika przed prawdopodobnymi zagrożeniami.

Tego rodzaju kombinezony zostały stworzone z myślą o wysokiej ochronie podczas wykonywania czynności zawodowych.

Głównym celem odzieży ochronnej każdego rodzaju jest zapewnienie bezpieczeństwa przed niepożądanymi czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi oraz termicznymi. Kombinezony mogą osłaniać lub zastępować ubrania osobiste.

Firma Chemivet oferuje kombinezony ochronne jednokrotnego użytku. Szeroki wybór tego typu odzieży związany jest z różnorodnością modeli, a także stopnia przepuszczalności substancji mogących stwarzać zagrożenie. Nasza oferta obfituje w fartuchy weterynaryjne (foliowe przednie, higieniczne i laboratoryjne wykonane z włókniny, typu kitel kosmonaut, typu suknia) oraz kombinezony jednorazowe (BIZTEX ST40, BIZTEX ST60, KRUTEX, TYCHEM 2000C, TYVEK 500 XPERT, TYVEK 600 PLUS, ECON, PROTEC PLUS, z włókniny).

Jednorazowe kombinezony zabezpieczają przede wszystkim przed związkami chemicznymi, azbestem, pyłem, preparatami używanymi w przemyśle rolniczym oraz w przemyśle ciężkim. Odzież jednorazowego użytku zapobiega bezpośredniemu kontaktowi pracownika z kwasami i zasadami, roztworami soli oraz innymi związkami zarówno organicznymi, jak i nieorganicznymi.

Cechy odpowiednio dobranego jednorazowego kombinezonu ochronnego

Wybierając odzież jednorazowego użytku powinniśmy kierować się m.in. wygodą i swobodą podczas wykonywania pracy. Krój i rozmiar należy dopasować do wymiarów pracownika. Aby strój ochronny spełniał swoje zadanie, warto zwrócić szczególną uwagę na detale takie jak:

  • jakość szwów,
  • dobrze przylegający kaptur
  • ściśle dopasowane zakończenia rękawów i nogawek.

Zaletą kombinezonu jednorazowego jest lekkość i dobre właściwości ochronne, które dają nam gwarancję osłony przed szkodliwymi czynnikami, zarazem nie generując wysokich kosztów
zakupu.

Dopasowanie odzieży ochronnej to także odpowiedni wybór modelu do wykonywanego zakresu pracy. Nie każda czynność wymaga tego samego rodzaju kombinezonu. Pracownicy dokonujący dezynfekcji kurnika wybiorą inny model niż inspekcja weterynaryjna.

W celu dobrania odpowiedniego kombinezonu powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • właściwości ochronne – każdy rodzaj pracy wymaga innego stopnia ochrony,
  • trwałość – istotnym czynnikiem, który decyduje o trwałości jest materiał i jakość; pracując w ekstremalnych warunkach należy zadbać o jak najwyższą jakość kombinezonu ochronnego,
  • wygodę podczas użytkowania – bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru; komfort w trakcie noszenia zapewnia również „oddychające” tworzywo, z jakiego jest wykonana odzież ochronna,
  • szczelność – wytrzymałość na oddziaływanie strumienia płynu pod ciśnieniem.

Kombinezony ochronne można podzielić wg typów ochrony, którą zapewniają. Szczegóły w artykule: Kategorie odzieży ochronnej.

Wiele wariantów koronawirusa otrzymało nazwy od liter greckiego alfabetu. Szczególnie groźne warianty określone zostały przez WHO jako budzące obawę (variants of concern – VoC). Należą do nich warianty Alfa, Beta, Gamma, Delta i Omikron, który obecnie jest dominujący.

Objawy zakażenia koronawirusem nieco się różnią w zależności od wariantu. Na początku pandemii podstawowymi objawami były: kaszel, wysoka gorączka oraz utrata smaku i węchu. Przy wariancie Alfa rzadziej występowała utrata smaku i węchu, a pojawił się katar i ból gardła. Wariant Beta dawał podobne symptomy, ale był bardziej zaraźliwy. U osób zakażonych wariantami Gamma i Delta obserwowano objawy ciężkiego przeziębienia, bóle mięśni i stawów, a także często objawy ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, ból brzucha.

Obecnie w Polsce za >90% zakażeń odpowiada wariant Omikron. Jest on bardzo zaraźliwy i atakuje również osoby w pełni zaszczepione. Przebieg choroby wywołanej tym wariantem jest jednak najczęściej łagodniejszy niż przy pozostałych wariantach. Najczęstsze objawy to katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie, ból gardła i lekka gorączka.

Aby ochronić się przed infekcją, należy stosować szczepienia oraz przestrzegać zasad rygoru sanitarnego – często myć i dezynfekować ręce, nosić maseczki w miejscach publicznych oraz zachowywać dystans społeczny. Żaden z tych sposobów nie zapobiega w 100%, ale obniża ryzyko zakażenia oraz transmisji koronawirusa. Szczepionki ponadto zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, jeżeli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami – obecnie rekomendowane są dwie dawki w odstępie co najmniej 2-5 miesięcy + trzecia w przypadku osób będących w jednej z grup z zaburzeniami odporności, wskazanych przez Radę Medyczną.

W związku z pandemią Covid-19 zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdą Państwo wysokiej jakości produkty ochrony osobistej – szeroki wybór maseczek, rękawiczek jednorazowych, przyłbice oraz skuteczne preparaty do dezynfekcji rąk.