Rodzaje i charakterystyka fartuchów jednorazowych

Fartuchy są jednym z elementów odzieży ochronnej. To także element ubioru niezbędny w szczególności w zakładach produkcyjnych, przetwórczych czy na fermach hodowlanych. Fartuchy jednorazowe zakładane są na pozostałe ubrania – służą przede wszystkim do zabezpieczenia spodniej warstwy odzieży przed zabrudzeniem.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fartuchów jednorazowych. W zależności od przeznaczenia różnią się krojem, wzorem oraz materiałem, z jakiego są wykonane.

W ofercie Chemivet znajdują się następujące fartuchy ochronne:

  • fartuch foliowy przedni – skutecznie chroni przed przemoczeniem, wiązany na plecach i zakładany na szyję, wykonany z folii LDPE.
  • fartuch typu suknia – jednorazowy pełny fartuch ochronny (z rękawami) wykonany z polietylenu.
  • fartuch higieniczny z włókniny – wykonany z włókniny polipropylenowej typu spunbond, jest wiązany z tyłu na troki oraz posiada gumkę przy rękawach.
  • fartuch laboratoryjny z włókniny – również wykonany jest z włókniny typu spunbond, różni się sposobem zapięcia – na zatrzaski bądź rzepy.
  • fartuch laboratoryjny z kieszeniami – jw. z dwiema kieszeniami zewnętrznymi, zapinany na zatrzaski.
  • fartuch typu kitel „kosmonaut” – jest to fartuch kilkuczęściowy. Górna część wykonana jest z polipropylenu; dzięki swojej strukturze swobodnie przepuszcza powietrze. Zarówno przód, jak i rękawy wykonane są z polietylenu oraz polipropylenu, co tworzy warstwę wodochronną. Kitel wiązany jest w tylnej części.

Dzięki stosowaniu wyrobów jednorazowego użytku zapewniamy wysoki poziom higieny i czystości w miejscach, gdzie jest ona wymagana. Bez względu na rodzaj fartuchy powinny cechować się wygodą podczas użytkowania, dlatego należy zwrócić uwagę na swobodę ruchów oraz czy nie uciskają w żadnym miejscu.

Wiele wariantów koronawirusa otrzymało nazwy od liter greckiego alfabetu. Szczególnie groźne warianty określone zostały przez WHO jako budzące obawę (variants of concern – VoC). Należą do nich warianty Alfa, Beta, Gamma, Delta i Omikron, który obecnie jest dominujący.

Objawy zakażenia koronawirusem nieco się różnią w zależności od wariantu. Na początku pandemii podstawowymi objawami były: kaszel, wysoka gorączka oraz utrata smaku i węchu. Przy wariancie Alfa rzadziej występowała utrata smaku i węchu, a pojawił się katar i ból gardła. Wariant Beta dawał podobne symptomy, ale był bardziej zaraźliwy. U osób zakażonych wariantami Gamma i Delta obserwowano objawy ciężkiego przeziębienia, bóle mięśni i stawów, a także często objawy ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, ból brzucha.

Obecnie w Polsce za >90% zakażeń odpowiada wariant Omikron. Jest on bardzo zaraźliwy i atakuje również osoby w pełni zaszczepione. Przebieg choroby wywołanej tym wariantem jest jednak najczęściej łagodniejszy niż przy pozostałych wariantach. Najczęstsze objawy to katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie, ból gardła i lekka gorączka.

Aby ochronić się przed infekcją, należy stosować szczepienia oraz przestrzegać zasad rygoru sanitarnego – często myć i dezynfekować ręce, nosić maseczki w miejscach publicznych oraz zachowywać dystans społeczny. Żaden z tych sposobów nie zapobiega w 100%, ale obniża ryzyko zakażenia oraz transmisji koronawirusa. Szczepionki ponadto zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, jeżeli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami – obecnie rekomendowane są dwie dawki w odstępie co najmniej 2-5 miesięcy + trzecia w przypadku osób będących w jednej z grup z zaburzeniami odporności, wskazanych przez Radę Medyczną.

W związku z pandemią Covid-19 zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdą Państwo wysokiej jakości produkty ochrony osobistej – szeroki wybór maseczek, rękawiczek jednorazowych, przyłbice oraz skuteczne preparaty do dezynfekcji rąk.